Zdá sa vám, že vo vašom okolí sa v poslednom čase potuluje veľa mačiek? Nie je to tak úplne pravda, pretože v minulosti patrila ku každému domu minimálne jedna mačka, ktorá chránila hospodárstvo od myší. Stavy týchto mačiek však boli vtedy regulované, lebo hospodár nadbytočné mačatá vždy utratil. Túlavá mačka sa však rozmnožuje nekontrolovane a za jeden rok môže porodiť aj trikrát s celkovým počtom až 15 mačiat, ktoré sú už o necelý rok schopné mať ďalšie potomstvo. Z dôvodu nedostatku potravy takéto mačky živoria a sú často choré. Netreba však zabúdať aj na užitočnosť túlavých mačiek, ktoré sa živia množstvom hlodavcov v okolitej prírode a často aj pri kontajneroch. Mačka denne zabije aj 20 myší, a veľká mačka nemá problém uloviť aj potkana! Preto je prítomnosť mačiek na sídliskách vhodná, no ich počty je potrebné regulovať.
Jediné správne riešenie stabilizácie počtu túlavých mačiek je ich systematická kastrácia.
Kastrácie väčšinou organizujú a financujú organizácie na ochranu zvierat. No od vás – od obyvateľov mesta, čakajú takisto podporu. Stačí, ak si už vykastrované mačky vo vašom okolí budete chrániť, alebo minimálne ich nebudete napádať.
Mačka je teritoriálne zviera a len čo jednu odstránite, jej miesto zaujme druhá.
Z toho vyplýva, že ak z vášho okolia zmiznú už vykastrované mačky, nasťahujú sa sem ďalšie, nevykastrované, a problém s nekontrolovaným premnožením sa začne znova. Vykastrované túlavé mačky sa od ostatných túlavých mačiek odlišujú tým, že veterinár im v rámci kastrácie odstrihne rožtek ucha ako vonkajší znak toho, že sú už vykastrované, alebo vystrihne na konček ucha tvar písmena V. Takéto mačky sú pokojnejšie, netúlajú sa, nemajú hlasné sexuálne prejavy, no aj naďalej chytajú myši a strážia si svoje teritórium.
Aké riešenie si zvolíte VY?
text: Gabriela Murínová